Téma – pomoc ukrajinským rodinám

Dobrý den, obracím se na vás s nabídkou tématu pro reportáž či článek.  Od března  2022  jako farnost na Ostravsku- (Ostrava-Stará Bělá)  pomáháme desítkám rodin uprchlíků z Ukrajiny-aktuálně 121 rodin a více než 300 osob z celého Moravskoslezského kraje (hlavně Ostravsko, ale také Opava, Havířov, Orlová, Morávka v Beskydech-  ženy, maminky s dětmi, senioři- sháníme jim ubytování (často jsou ubytováni v rodinách, na ubytovnách atd.), hledáme jim práci, brigády, každý měsíc dáváme dohromady na desítkách institucí potravinové sbírky a potřebným pak rozdáváme 2000-2500 kg potravin a drogérie, organizujeme pravidelná měsíční setkání těchto rodin, pro děti letní tábor, koncert J. Nohavici, výlety do ZOO, na hory atd.  Toto vše realizujeme po celý rok jako dobrovolníci a z příspěvků dárců z ČR i zahraničí.  Nejbližší setkání ukrajinských rodin z celého Moravskoslezského kraje proběhne v Ostravě-Staré Bělé v neděli 21.5. – od 9. hod bohoslužba v kostele ve Staré Bělé i s ukrajinskými rodinami, od 10 hod. pak setkání ukrajinských rodin na faře- určitě přijde  kolem 250 osob. Zajistili jsme jim bezplatnou psychologickou pomoc, spolupracujeme s firmami, které nabízejí volné pracovní pozice. Je to práce desítek dobrovolníků každý měsíc- zajišťování dárců, třídění potravin, distribuce, pomoc jednotlivým rodinám atd..

Je tu řada lidí z Ukrajiny, kteří mají velmi těžkých osudů- s prosbou o pomoc s na nás obrátila maminka na vozíčku s protézami- má 2 děti, dochází k nám 15  letý chlapec, který je v Česku úplně sám, zranění z Mariupolu- v Ostravě operovaná  a vyléčená holčička, matka, která přišla o 3 blízké v Mariupolu a noví stále přicházejí, nebo se znovu vracejí atd. Viz také např.
nebo https://farnost-starabela.cz/ukrajina/nase-pomoc-ukrajinskym-rodinam-v-ct/

Pokud by to pro vás bylo zajímavé nějak mediálně uchopit, byli bychom velmi vděčni- je to stále větší boj oslovovat veřejnost s prosbou o potraviny, nová ubytování, ale chceme vydržet, i když  situace mnohých ukrajinských rodin není vůbec lehká. Za farnost Stará Bělá Díky Mgr. Vojtěch Vlček PhD.,tel. 731717897