Rok na společné cestě a setkání ukrajinských rodin 19. 2. 2023

24. února to bude rok od začátku ruského útoku na Ukrajinu. V průběhu března pak přišly do Staré Bělé první rodiny a některé z nich jsou tu doposud. Přístřeší jim nabídly bělské rodiny i obec v obecních bytech. Začínali jsme s pěti, sedmi rodinami, do léta jsme už pomáhali 90 osobám. Hledali jsme jim ubytování, zařizovali byty, pro děti bylo třeba zajistit školní vzdělávání. Rozjeli jsme na faře kurzy češtiny, hledali jim práci či brigády. Také jsme začali organizovat pravidelná setkání ukrajinských rodin na faře a shánět pro ně potraviny od dárců (farností, škol, firem, jednotlivců)  či potravinové poukázky. Každý měsíc za desítky tisíc korun a stovky kilogramů potravin. Krásný momentem byl letní tábor pro děti, s centrem na farní zahradě a společné výlety na Praděd, Hradec nad Moravicí, Štramberk či pouť na Radhošť. Postupně se farnost Stará Bělá stala centrem pomoci ukrajinským rodinám na Ostravsku.

Poslední setkání ukrajinských rodin 19.2. bylo výjimečné také tím, že mše byla obětována za všechny padlé, trpící a ukončení konfliktu, navštívilo ji mnoho ukrajinských rodin a mši celebroval biskup Mons. Martin David, který svou osobní účastí podpořil naše aktivity

Při posledním setkání v neděli 19. února jsme poskytli materiální pomoc (potraviny, drogérie, poukázky) 173 osobám ze 65 ukrajinských rodin z celého Ostravska, především maminkám s dětmi a seniorům, další  3 rodiny se na nás obrátily s žádostí o materiální pomoc v průběhu následujícího týdne, tedy  180 osobám. Tentokráte nám pomohly nasbírat  potřebné množství potravin například farnosti Mariánské Hory (Otec Petr Smolek), Ludgeřovice (Otec Vítek Zatloukal), Hrabůvka (Otec Miroslav Straka), Kunčičky (Otec Dariusz Sputo),  katedrála-farnost Moravská Ostrava (Otec Jan Plaček), Wichterleho gymnázium (pedagožka Jana Gajdušková), Gymnázium Pavla Tigrida (pedagog Jiří Hruška) či Základní škola Klegova a Z. Lukášové (pedagog Jan Číhal), lékaři nemocnice Bílovec-  Zbyněk Vlček a Tetjiana Sovjak, Potravinová banka Ostrava-Hrabůvka, poslankyně Pavla Golasowká. Díky všem dárcům z těchto institucí. Velké poděkování si zaslouží rodina Bartkova ze Staré Bělé a pan Rudolf Slavík z Oprechtic za nákup čerstvých potravin, MUDr. Sylva Rybníčková z Onkologického ústavu v Brně, která pro nás zorganizovala sbírku mezi zdravotníky, a Roger Tout, který nakoupil pro potřebné 550 vajec a další věci.

Velmi děkujeme také za finanční dary farnosti Ostrava-Půstkovec (Otec Lumír Tkáč), SUŠ Poděbradova ( ředitel M. Mikolášek a pedagogové) a firmě IPS Třinec i všem dalším dárcům

Pořád je mezi námi mnoho dobrých lidí, kteří nejsou lhostejní k těžkým osudům ukrajinských uprchlíků a jsou ochotni pomáhat. Nadále je aktuální nabídka ubytování, protože přijíždějí nové rodiny, nabídka trvanlivých i čerstvých potravin, pomoc s hledáním práce, nabídka brigády či finanční podpora našich aktivit. Minulý týden se vrátila po půlroce do Staré Bělé např. paní Olga Kiseleva z Dnipra s dcerou a maminkou, kde v důsledku ruského ostřelování zahynulo ve výškovém domě kolem 60 osob. Našla ubytování u svých původních ubytovatelů rodiny Baluškových v Bělé. Příští setkání ukrajinských rodin a vydávání pomoci proběhne ve Staré Bělé v neděli 19. března.

 Díky za to.

Za farnost Vojtěch Vlček

Reportáž z 19.2.2023  (https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/223411058250219/ https://www.ceskatelevize.cz/porady/1178166846-zpravy/223411009000219/)